7

چند روش کاربردی تمیز کردن شیرآلات

شیرآلات در منازل و ادارات بخش مهمی از وسایل بهداشتی و نظافتی  هستند که نظافت و درخشندگی آن‌ها باعث به وجود آمدن حسی خوب از بودن در محیطی پاکیزه به انسان دست میدهد.

اما نکته ی مهم در تمیز کردن شیرآلات این است که هرگز از مواد شیمیایی استفاده نکنید، چرا که باعث آسیب زدن به آبکاری آن و از بین رفتن براقیت و جلای شیرآلات میشود. به تازگی نیز، محصولاتی وارد بازار شده که روی بطری آن نوشته شده: اسپری مخصوص شیرآلات. که با توجه به نیاز خود میتوانید از ان ها نیز استفاده کنید. اما اگر به دلایلی مایل بودین از روشهای غیر شیمیایی و مطمعن خانگی بهره ببرید، با ما همراه شوید.

در ادامه چند روش بسیار ساده اما کاربردی را به شما نشان خواهیم داد:

روش‌های تمیز کردن شیرآلاتروش اول: تمیز کردن با مایع روشویی یا ظرفشویی

مایع ظرفشویی و یا روشویی در دسترس‌ترین ماده‌ای است که می‌تواند برای این کار به کمک شما بیاید. لازم است مراحل زیر را با حوصله طی کنید تا شیر‌های خانه‌ی شما برق بزنند.

 نیم لیتر آب گرم را آماده کنید. بهتر است از آب مقطر یا جوشیده استفاده کنید که مواد معدنی آن از بین رفته باشند و باعث لک‌ گرفتن دوباره شیرآلات نشوند.

یک یا دو قاشق مایع ظرفشویی را به خوبی با آب مخلوط کنید.

اسکاچ لطیف یا اسفنجی نرم را در مخلوط بخیسانید و به آرامی روی تمام سطوح شیرآلات بکشید.

شیر را با آب سرد آبکشی کنید.

دستمالی نخی و نرم را بردارید و سرتاسر شیر را خشک کنید تا جای قطرات آب بر روی آن باقی نماند.

روش دوم: تمیز کردن شیرآلات با سرکه

سرکه یکی از مایعاتی است که به علت ph مناسب می‌تواند برای تمیز کردن انواع سطوح به کار آید و آن‌ها را ضدعفونی کند. این ماده به لایه آبکاری شیرآلات آسیبی نمی‌رساند و قدرت پاک‌کنندگی بالایی هم دارد. به منظور استفاده از سرکه برای تمیز کردن شیرآلات مراحل زیر را طی کنید:

1.در یک اسپری خالی، آب و سرکه را با یکدیگر مخلوط کنید. نسبت این دو مایع به هم می‌تواند نصف نصف یا ۶۰ به ۴۰ باشد.

2.مایع را روی سطوح شیر اسپری کرده و ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید.

3.با دستمال خشک و حوله‌ای، شیر را به طور کامل خشک کنید.

روش سوم: تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین (و سرکه)

به کمک خمیری که از جوش شیرین و آب و سرکه درست می‌کنید می‌توانید جلایی تازه به شیرآلات خانه خود ببخشید و آن‌ها را به طور کامل برق بیاندازید. مراحل زیر را طی کنید.

یک چهارم پیمانه جوش شیرین را با ۲ قاشق غذا خوری آب گرم و 2 قاشق غذاخوری سرکه سفید مخلوط کنید تا خمیری به دست آيد. دقت کنید این خمیر نباید حالت آبکی یا بسیار سفت داشته باشد بنابراین غلظت آن را با اضافه کردن جوش شیرین یا آب و سرکه، تنظیم کنید.

یک پارچه نرم بردارید و به کمک آن خمیر را به طور کامل روی شیرآلات بکشید.

پنج تا ده دقیقه صبر کنید تا مخلوط شما، اثر کند.

با پارچه‌ای نرم سطح را خشک کنید.

نکته: اگر شیرآلات شما آنچنان کثیف و جرم گرفته نیست، میتوانید فقط جوش شیرین و آب را مخلوط کنید. اضافه کردن سرکه در مواردی که جرم زیادی سطح شیر را احاطه کرده ،کاربرد دارد.

روش چهارم: استفاده از لیمو برای تمیز کردن شیرآلات

لیمو ترش نیز یکی دیگر از مواردی است که می‌توانیم برای جرم‌گیری شیرآلات استفاده کنیم. برای این کار قدم‌های زیر را طی کنید:

 لیمو ترش را از وسط نصف کنید. بهتر است لیمو تازه باشد تا تاثیر بیشتری داشته باشد.

لیمو را روی تمام سطوح شیر بکشید.

۱۵ تا ۲۰ دقیقه وقت دهید تا آب لیمو بر شیرآلات بماند و درنهایت با یک دستمال نخی، سطوح را خشک کنید.

از بین بردن رسوب شیرآلات

می‌دانیم شیرآلات به طور مداوم در تماس با آب هستند. هرچه درجه سختی و میزان مواد معدنی آب بیشتر باشد، رسوب‌گیری شیر نیز بیشتر خواهد شد. اگر این رسوبات زیاد شوند می‌توانند تمیزی ظاهری شیر و کارکرد آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. به همین خاطر باید نسبت به رسوب‌ گیری شیرآلات حساس باشیم.

برای رسوب گیری سطوح بیرونی شیر می‌توانید از ترکیب آب و سرکه استفاده کنید. البته لیمو نیز ماده‌ای است که به آبکاری شیرآلات آسیبی نمی‌زند.

برای باز شدن توری سر شیرآلات نیز، مانند تصویر میتوانید از یک نایلون و کش کمک گرفته و اجازه دهید چند ساعتی سر دوش یا سرٍشیر در این مایع، غوطه ور بماند.

از بین بردن رسوب زیر دستگیره‌ها و شکاف بین قطعات

به خاطر شکل خاص این بخش‌‌ها ممکن است به راحتی‌ نتوانید با پارچه یا اسفنج جرم آن‌ها را از بین ببرید. یکی ترفند بسیار کارآمد استفاده از نخ دندان است. مراحل زیر را طی کنید.

نخ دندانی ۳۰ سانتی‌متری را جدا کنید.

به طول آن سرکه را اسپری کرده یا کل نخ را برای چند دقیقه در سرکه قرار دهید.

نخ دندان را بین دو انگشت خود بپیچید و آن را در در‌ز‌ها بیاندازید.

بخش‌هایی که جرم‌گیری کردید با حوله‌ای نخی خشک کنید.

نکات تکمیلی تمیز کردن شیرآلات

مسواک‌های با موی نرم، که به جوش شیرین آغشته شده‌اند می‌توانند در از بین بردن لکه‌های سرسخت و جرم گیری شیرآلات به کمک شما بیایند.

به هیچ وجه به جای لیمو، از آبلیمو استفاده نکنید. چرا که ممکن است ترکیبات آبلیمو (مخصوصاً از نوع صنعتی) با لعاب لایه آبکاری شیر واکنش دهد.

مواد شیمیایی مثل وایتکس و جوهر نمک می‌توانند به آبکاری شیر‌آلات آسیب بزند و لکه‌های سیاه به وجود بیاورند.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند